ГО «Центр реабілітації та відновлення» впроваджує на Хмельниччині методологію Move On & Engage («Рухайся та залучайся»), розроблену швейцарською організацією Terre des hommes (Tdh). Програма спрямована на розвиток ключових соціальних і особистісних навичок у молоді через практичні заняття, ігри та командну роботу.
«Рухайся та залучайся» є удосконаленою версією методології «Руху Ігри та Спорт», яку Terre des hommes розробила понад 10 років тому для дітей віком від 8 до 14 років.
Однак для старшої молоді була розроблена методологія з більш структурованим підходом, що охоплює п’ять ключових навичок, необхідних для розвитку адаптаційного та трансформаційного потенціалу дітей, зміцнення життєстійкості та розширення їхніх прав і можливостей.
Методологія поділяється на два етапи: перший має на меті тренування навичок, другий – їхнє практичне застосування. Основна увага у програмі приділяється розвитку комунікації, відповідальності, творчого мислення, співпраці та управління емоціями.
На першому етапі учасники за допомогою фасилітаторів засвоюють основну інформацію та виконують спеціальні ігри та вправи, які дозволяють глибоко пропрацювати та зрозуміти суть кожної з п’яти навичок.
- Комунікація
Мета – визначити бар’єри та мости, що перешкоджають хорошій комунікації, а також пояснити необхідність “позитивної” комунікації в групі (висловлювати свої ідеї та “активно” слухати).
- Відповідальність
Мета – навчити приймати рішення та нести за них відповідальність, розуміти наслідки своїх дій.
- Творче мислення
Мета – навчити підходу до розв’язання проблем з нестандартних кутів зору, стимулювати креативність.
- Співпраця
Мета – пояснити важливість координації, розподілу ролей та вкладу кожного члена команди у спільний результат.
- Управління емоціями
Мета – поглибити розуміння учасниками свого “я”, пояснити їм важливість вираження емоцій, навчити з ними справлятися.
Після засвоєння ключових навичок учасники переходять до другого етапу програми — практичного втілення отриманих знань. Метою цього етапу є підготовка молоді до активної участі у житті громади через реалізацію соціальних проєктів. Учасники не лише генерують ідеї, а й працюють над їхнім втіленням, що дозволяє їм відчути власну роль у суспільстві та зрозуміти, як вони можуть впливати на середовище навколо себе.
У підсумку такий підхід сприяє розвитку важливих життєвих якостей. Молодь навчається працювати в команді, брати на себе ініціативу, приймати рішення й відстоювати свою думку. Це допоможе їм підготуватися до дорослого життя та стати майбутньою рушійною силою змін.